Marka Tescili

Marka Tescili

Marka, bir girişimcinin ürün veya hizmetlerini bir başka girişimcinin ürün veya hizmetlerden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla , şahıs adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, ürünlerin biçimi ve ambalajlarının tasarımla görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretlerdir. Marka, ürün veya ambalajı ile birlikte tescil ettirilebilir. Bu durumda ürün veya ambalajın tescili marka sahibine ürün veya ambalaj için inhisari bir hak sağlamaz.

Marka Tescili ; bu işaretlerin haksız ve bilinçsiz kullanımı engellemek ve bu sebeple doğacak her türlü zararın önüne geçmek için markayı koruma altına almaktır.

Türkiyede marka tescili başvuruları Türk Patent Enstitüsü tarafından bireysel başvuru veya resmi Marka ve Patent vekilleri aracılığı ile yapılabilir.

Marka tescili koruma süresei başvuru yapıla tarih/saat ile başlar ve marka tescili başvuru sahibi korumanın sağladığı tüm resmi haklardan faydalanabilir. Marka tescili başvurusunun enstitüye iletilmesi ile birlikte marka başvurusu ön araştırması ve benzerlik aramasına tabi tutulur.

Sonraki aşamada marka tescili başvurusu ile ilgili benzer veya red gerektiren bir marka başvurusu bulunamaz ise 3 aylık yayın süresi başlar.

Yayın süreci sonrasında marka tescili kararı verilir ve tescil ücretinin Türk Patent Enstitüsüne yatırılmasının ardından marka tescil belgesi başvuru sahibine gönderilir. Marka tescil belgesi 10 yıllık koruma sağlar ve devamında yatırılan yenileme ücreti ile 10 ar yıllık sürelerde uzatılabilir.