5 Soruda Yeni Gümrük Yönetmeliği

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü nedir?

Kendi işyerinden ya da fabrikasından doğrudan gümrükleme yapmak isteyen firmaların elde etmesi gereken statüdür. ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü’ statüsü kazanan firmalar ‘Yerinde Gümrükleme’ ve ‘İzinli Gönderici’ haklarından faydalanır.

Avantajları neler?

‘Yetkilendirilmiş Yükümlü’ statüsü kazanan firmalar ‘Yerinde Gümrükleme’ ve ‘İzinli Gönderici’ haklarından faydalanır. Bu sayede firmalar eşyanın gümrükleme işlemlerini gümrük sahasında değil, kendi tesislerinde yapabilir. Bu hem zaman hem de maliyet açısından önemli avantaj sağlar. Ayrıca, gerçekleştirilen sertifikasyon sayesinde söz konusu firmaların piyasadaki prestiji de artar.

‘Yetkilendirilmiş Yükümlü’ olmanın şartları neler?

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bu statüye ulaşmak için gereken şartları 4 ana maddeyle açıklamıştır; 1. Güvenilirlik Koşulu, 2. Ticari Kayıtların Güvenilir ve İzlenebilir Olması Koşulu, 3. Mali Yeterlilik Koşulu, 4. Emniyet ve Güvenlik Koşulu. Özellikle 2. ve 4. maddelerle, firmaların ISO 27001 ve ISO 9001 sertifikasyonlarını almaları, bu statüye erişmeleri için en önemli kriterler olarak belirlenmiştir.

ISO 27001 ve ISO 9001 sertifikaları neden gerekli?

Yönetmelikte belirtilen ‘Ticari Kayıtların Güvenilir ve İzlenebilir Olması’ ve ‘Emniyet ve Güvenlik’ koşulları için firmaların Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi’ne (ISO 27001) ve Kalite Yönetim Sistemi’ne (ISO 9001) sahip olmaları gerekiyor. Yetkilendirilmiş Yükümlü belgesi ancak bu şartları yerine getiren firmalara verilebiliyor.

Şartları sağlamak için ne yapılmalı?

İhracat firmalarının Yetkilendirilmiş Yükümlü belgesini alabilmeleri için gereken ISO 27001 ve ISO 9001 sertifikasyonlarını almak için bu süreçleri baştan sona ele alan, konusunda uzman danışman firmalarla işbirliği yapmaları tavsiye ediliyor. Bu sayede gerekli belgelerin hızlı ve sorunsuz bir şekilde elde edilebilmesi kolaylaşıyor.

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, ‘111 soruda Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü‘ kitapçığını indirmek için tıklayınız.